irishbeef

Top-50 van online snelst groeiende merken

Door: FoodPersonality

Met name grote A-merken investeren fors in het online verkoopkanaal. Dat resulteert niet alleen in bovengemiddelde groei, maar ook in het versterken van toekomstige merkvoorkeur. “De merken in deze top-50 zijn online ook aanzienlijk sterker vertegenwoordigd dan offline in de winkels”, aldus Sjanny van Beekveld IRI, het onderzoeksbureau dat de top-50 in opdracht van FoodPersonality samenstelde. 

Het marktaandeel van ‘online’ is een veelbesproken onderwerp. Op basis van de definities van IRI ligt het in de gemeten periode (het voortschrijdende jaar tot en met week 32) op 2,8%. In de jongste meting van de Monitor Online Supermarktbestedingen (oktober 2018) van Supermarkt & Ruimte – dat het online marktaandeel doorgaans laag inschat – zou het marktaandeel op 2,9% liggen. IRI zegt in aanvulling dat het online marktaandeel inmiddels op 3,1% ligt. Van Beekveld: “Dat zegt vooral dat de groei doorzet. We liggen hiermee op koers richting een online marktaandeel van 5% in 2020.”

De 50 hardst groeiende merken realiseerden het afgelopen jaar een gewogen online groei van maar liefst 41,3%. Dat is nog aanzienlijk hoger dan de al hoge groei van de totale online markt. Die kwam in de meetperiode namelijk uit op 36%. In geld bedroeg de gezamenlijke groei €46 miljoen op een totale omzet van de top-50 van €157,3 miljoen. Van Beekveld: “Je ziet dat de grote merken veel investeren. Daardoor hebben ze hun zaken beter op orde dan andere partijen en dat vertaalt zich in bovengemiddelde groei.” 

Volgens de definities van IRI van de online markt bedraagt de totale online omzet €857 miljoen, wat inhoudt dat het aandeel van de Top-50 online snelst groeiende merken daarin ruim 18% bedraagt.

De tien hardst groeiende merken uit de Top-50 van online snelst groeiende FMCG-merken. Bron: IRI MAT 32 2018:

RankMerkAbsolute groei (x1,000)% groei tov vorig jaarOmzet in miljoenen €
1Coca-Cola3.30734%12,9
2Douwe Egberts2.60049%7,9
3Heineken2.17040%7,5
4Hertog Jan2.10875%4,9
5Campina1.95136%7,4
6Lay’s1.74651%5,2
7Marlboro1.619119%3,0
8Unox1.46232%6,0
9Lipton1.29753%3,7
10Spa1.16126%5,5